Näiteks: lõhed jalataladel, eriti kandadel,
lõhed rinnanibudel lapse imetamisel
Ebapiisav vee joomine, järsk temperatuurikõikumine, naha hõõrdumine ja kokkupuude kemikaalidega mõjutavad naha loomulikku niiskustasakaalu ja võivad põhjustada nahalõhesid. Nahalõhed ja kuiv nahk esinevad kõige sagedamini jalataldadel (eriti kandadel), kätel ja küünarnukkidel, kus nahk on kõige rohkem mõjutatud liigutustest ja kokkupuutest teiste pindade ja ärritajatega, samuti rinnanibudel rinnaga imetamise ajal.
Igapäevane hoolikas nahahooldus aitab vältida nahalõhesid, nahakahjustuste tekkimise korral tagab aga kiire paranemise.
Lõhenenud rinnanibud ja kuidas neid ära hoida
Imiku imetamise alustamisel puutuvad noored emad 34–96% juhtudel kokku ühe kõige levinuma probleemiga – valulikud nibud. 29–76% juhtudel võivad nibul ja nibu läheduses tekkida lõhed, haavakesed samuti punetus, paistetus ja nahaalune verevalum*.
Kuidas vältida nibude lõhenemist**:
*Shanzi, M. ja kol., „Lanoliini, piparmündi ja dekspantoeeni sisalduvate kreemide mõju võrdlus imetavate emade vigastatud nibude ravis“ Journal of Caring Sciences, 2015. a detsember; 4 (4): 297–307.
**Kent, J.K. ja kol., „Imetavate emade rinnanibuvalu: juhtumite arv, põhjused ja ravi”, International Journal of Enviromental Research and Public Health, 2015. a oktoober; 12 (10): 12247–12263.
|